Zdrowe, mocne i piękne zęby to wypadkowa wielu rozmaitych czynników – do pogorszenia stanu uzębienia może przyczynić się nie tylko nieprawidłowa higiena jamy ustnej, ale także kwestie takie jak wiek czy predyspozycje genetyczne pacjenta.
Wpływ wieku na zęby – o czym warto pamiętać?
Stan oraz wygląd zębów podlega niemal nieustannym przemianom – wraz z wiekiem zmienia się między innymi kolor uzębienia. Na zmianę koloru uzębienia mają wpływ nie tylko substancje zawarte w produktach spożywczych – warto pamiętać o tym, że największą szkodę mogą wyrządzić zębom używki takie jak papierosy, kawa czy różnego rodzaju alkohole. Wpływ wieku na zęby objawia się także powiększeniem grubości zębiny oraz cementu korzeniowego.
Dodatkowo zmianom podlega także kształt zębów – zużycie powierzchni zęba może prowadzić do znacznej utraty szkliwa oraz odsłonięcia zębiny. Wpływ wieku na zdrowie zębów uwidacznia się również w rozchwianiu i utracie stabilności korzeni zębów. Ponadto naturalne procesy związane ze starzeniem organizmu mogą prowadzić do ogólnego osłabienia struktury kości, co większości przypadków będzie skutkować sporym osłabieniem zębów, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do ich utraty.
Jak dbać o zęby w starszym wieku – podstawowe zasady
Osoby zastanawiające się nad tym, jak dbać o zęby w starszym wieku powinny pamiętać przede wszystkim o ich regularnym i bardzo dokładnym szczotkowaniu. Codzienna higiena jamy ustnej to jedna z najlepszych form profilaktyki, która ułatwia zachowanie dobrego stanu uzębienia. Osoby w starszym wieku nie powinny zapominać także o regularnym nitkowaniu zębów, dobrym pomysłem może okazać się także zakup irygatora.
Kolejną ważną kwestią okażą się także regularne wizyty kontrolne, które umożliwią wczesne wykrycie potencjalnych problemów. Warto pamiętać o tym, że wpływ wieku na zdrowie zębów u każdego pacjenta będzie uwidaczniał się w odmienny sposób, systematyczne wizyty kontrolne stanowią tym samym najlepszą formę troski o stan jamy ustnej.
W przypadku pacjentów ze znacznymi ubytkami koniecznym może okazać się przygotowanie specjalnej protezy, bardzo często u osób starszych przeprowadza się także zabieg wszczepienia implantów. W przypadku osób korzystających z protezy niezwykle ważną kwestią okaże się jej codzienne i dokładne czyszczenie – protezę powinno myć się minimum 2 razy dziennie, a raz na dwa tygodnie zaleca się umieszczenie jej w specjalnym płynie do protez.