Określnie uprawnienia SEP to uogólniona nazwa zbioru kompetencji zawodowych, jakie wymagane są od przedstawicieli zawodów związanych z sektorem energetycznym. W grupie tej znajdują się elektrycy, ciepłownicy i gazownicy. Drogą do zdobycia sepowskich uprawnień są kursy zawodowe kończące się egzaminem.
Uprawnienia SEP do 1kV – co to znaczy?
Uprawnienia SEP do 1 kV to nieco skrócona nazwa świadectwa kwalifikacji zawodowych w zakresie eksploatacji i/lub dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych działających pod napięciem nie wyższym jak 1 kV. Kurs SEP 1kV powinni więc zaliczyć wszyscy ci, którzy pracują w branży elektrycznej oraz ciepłowniczej i gazowniczej, gdyż większość urządzeń, instalacji i sieci wymaga zasilania prądem elektrycznym.
Uprawnienia SEP można zdobywać dla trzech obszarów energetycznych: elektrycznego G1, ciepłowniczego G2 i gazowniczego G3. Uprawnianie związane z napięciem prądu są związane z pierwszą grupą – certyfikat zawodowy SEP G1 do 1 kV posiadać muszą wszyscy pracujący w branży elektrycznej oraz powinni go posiadać reprezentanci innych zawodów energetycznych, którzy podczas wykonywania obowiązków zawodowych mają do czynienia z prądem elektrycznym. I nie ma znaczenia, czy wykonuje się prace remontowe, naprawcze, konserwacyjne, montażowe związane z eksploatacją czy kontrolno-pomiarowe wynikające z nadzoru – zatrudniony przy tych czynnościach fachowiec musi mieć uprawnienia SEP do 1kV.
Jak zdobyć uprawnienia SEP do 1 kV?
Osoby ubiegające się o uzyskanie certyfikatu powinny ukończyć kurs SEP G1. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest pełnoletność, posiadanie wykształcenia minimum podstawowego oraz wniesienie opłaty za kurs.
Programy oraz czas trwania szkoleń muszą być zgodne z wytycznymi wydawanymi przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Obecnie ze względu na pandemię preferowaną formą szkoleń są kursy online. W podobny sposób przeprowadzane są egzaminy na zakończenie szkolenia.
Uprawnienia SEP do 1 kV online
Kurs SEP 1kV, SEP g1 online to bardzo korzystna forma doskonalenia zawodowego. Organizator szkolenia umieszcza materiały na platformie, do której dostęp posiadają uczestnicy kursu. Kursanci uczą się w dowolnym czasie, w swoim tempie, a materiały dostępne są na platformie w trybie 24/7.
W celu podniesienia poziomu uczestnicy mają możliwość kontaktowania się z wykładowcami. Są to z reguły osoby legitymujące się długoletnią pracą edukacyjną a przy tym posiadające doświadczenie w zakresie objętym programem kursu. Formy kontaktu to maile, rozmowy na czacie albo mitingi w czasie rzeczywistym. Uczestnicy kursu chwalą sobie także możliwość kontaktów na forum z innymi kursantami.
Egzamin przeprowadzany przez komisję powoływaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ma formę testu online. Po zaliczeniu testu uczestnicy kursu otrzymują świadectwa potwierdzające posiadanie danych uprawnień. Certyfikaty mające formę książeczki ważne są przez pięć kolejnych lat. Po tym czasie konieczne jest odbycie kursu odnawiającego uprawnienia.